Home‎ > ‎

Race Recaps Archive

This page contains race recaps from previous seasons. For this season, please visit the Race Recaps page.

VASRA Varsity Championships Recap

posted May 13, 2015, 1:44 AM by W. T. Woodson Crew


This past weekend completed the second of two consecutive weeks of Virginia State Championship level rowing on the Occoquan with the Virginia Scholastic Rowing Association (VASRA) Championships.  W.T. Woodson Crew continued their strong tradition of excellence, competing extremely well against the top 46 private and public school teams across the Commonwealth of Virginia and the District of Columbia.
 
The Women’s Junior 4+ started off the day for WTW rowing their best race and fastest time all season.  Unfortunately, they drew an unbalanced heat that included four of the six fastest Junior 4’s in the state.  With only three able to advance from each heat, and despite easily having the 5th fastest time overall, they could not advance to the six boat final.  (Coxswain: Sierra Cole / Rowers: Beth Zhao, Meryn Holtslander, Rachel Hundley, and Alex Schmidt)
 
The Men's Junior 4+ continued their meteoric rise in the state rankings.  They started off the day placing second in their heat and advanced to finals where they placed 5th overall.  (Coxswain: Nico Marucchi / Rowers: Jared Keen, Miles Knight, Griffin Adams, and Mark Riesco)
 
The Women’s Lightweight 8+ competed in a straight final, finishing 2nd overall and earning automatic invitations to the Scholastic Rowing Association of America (SRAA) and National Scholastic Rowing Association (NSRA) National Championship Regattas!  (Coxswain: Gwen Cameron / Rowers: Sierra Boucher, Coryn Mayer, Jayoung Christner, Sara Chan, Pele Solell-Knepler, Trini Hong, Katie Lam, and Carolyn Wong)

The Men's Second Varsity 8+ was 2nd in their morning heat and placed 3rd overall in finals earning Bronze medals!  This is the best 2V8 finish for WTW in VASRA history!  Based on their performance throughout the season and in this championship race, we expect they will be invited to compete in both SRAAs and NSRAs.  (Coxswain: Ian Bushey / Rowers: Ewen Crunkhorn, John Dobrydney, Val Jack, Larry Cai, Trevor von Christierson, Fin Merrill, James Magee, and Nate Aanestad)
 
In the most grueling test of the day for WTW Crew, our Women's First Varsity 4+ battled 20 other 1V4 crews through heats, semi-finals, and finals, where they ultimately finished 6th overall in the state!  Based on their performance throughout the season and in this championship race, we expect they too will be invited to compete in both SRAAs and NSRAs.  (Coxswain: Erika Schneider / Rowers: Rita Bodrog, Courtney Becker, Hannah Fisher, and Hannah Haines)
 
In the premier Men’s race of the regatta, the Men’s First Varsity 8+ finished 1st in their morning heat and placed 3rd overall in finals earning Bronze medals and automatically qualifying for SRAA and NSRA Nationals!   (Coxswain: Jax Ohashi / Rowers: Thomas Holtslander, Ryan Applin, Jack Ning, Joe Killion, Joe Korn, Adam Sami, Jacob Nelson, and Adrian Michel)  
 
W.T. Woodson was one of only four teams to medal in both the men’s or women’s First and Second Eight categories – National Cathedral and St. Alban’s from D.C., T.C. Williams, and W.T. Woodson! 
 
Congratulations Woodson Crews! 

The following boats have invitations to Nationals:  Men's First Varsity 8+, Women's Varsity 4+, Men's 2nd Varsity 8+, Women's Lightweight 8+, Men's Jr 4+, and Women's Jr 4+!

The team heads to Philadelphia, PA this week for the Stotesbury Cup Regatta, the largest high school regatta in the country with over 5000 rowers and 20,000 spectators.  Pull for Woodson!

Ted Phoenix Regatta - Freshman & Novice State Championships

posted May 3, 2015, 8:13 PM by W. T. Woodson Crew

This past weekend kicked off the first of two consecutive weeks of State Championship level rowing on the Occoquan with the Ted Phoenix Regatta, also known as the Freshman/Novice Virginia Scholastic Championships.  

It was another beautiful day on the Occoquan – a far cry from the cold, ice and wind that has kept our team off the water much of the spring.  In only their third competitions of the season, W.T. Woodson Crew freshman and novice rowers competed well against the top 27 private and public school teams across the Commonwealth of Virginia and the District of Columbia.  

The Women’s Novice Eight rowed solidly but failed to advance to the six boat finals, placing 9th out of 14 crews.  (Coxswain: Caroline Hoskins / Rowers: Kesem Solell-Knepler, Sophi Mills, Brigid Cryan, Kristin Wahlbeck, Elizabeth Field, Jamie Maurizi, Tova Welenson, and Paige Evans)


The Men’s Novice Eight also competed well, placing 10th out of 13 crews.  (Coxswain: Alexander Gertz / Rowers: Aaron Shurberg, Ben Epley, Daniel Revay, Aaron Freeman, Jung Won Lee, Sam Shear, Joshua Ackerman, and Sam Muras)


The Men’s Novice Four was 2nd in their morning heat and easily qualified for their six boat finals, where they placed 3rd overall and earned bronze medals!  (Coxswain: Sebastian Bushey / Rowers: Derek Wood, Jackson Schappert, Samuel Adams, and Saunders Riley)


In the two premier events of the day, both our Men’s and Women’s Freshman Eights rowed very well against some of the top ranked freshman crews in the country.    


The Women’s Freshman Eight rowed the 6th fastest time overall in the morning but drew a very tough heat, placing 4th and advancing to the second-level or Petite Finals.  In the Petite Finals, they dominated their heat to include a closing sprint that separated them from the field, finishing 7th overall in the state.  (Coxswain: Haley Cole / Rowers: Elizabeth Field, Anna Field, Rachel Knapp, Rowan Sprouse, Rose van der Horst, Reagan Smith, Kathryn Taheri, and Joelle Perry)


In perhaps the most exciting morning heat of the day, the Men’s Freshmen Eight was in 4th place with less than 500 meters to go.  They rallied with a fantastic closing sprint, passing Washington-Lee and claiming a spot in the Finals.   In the Finals, they rowed valiantly, ultimately finishing 6th overall in the state.  (Coxswain: John Fritzinger / Rowers: James Livingston, Allen Moran, Ryan Torgersen, Ryan Sarratt, Jason Rodriguez, Joshua Ackerman, Brandon Snyder, and Owen Collins)


The future of W.T. Woodson Crew is bright!  Please join us this Saturday, May 9th, at Sandy Run Regional Park on the Occoquan, where our Varsity boats will compete in the Virginia Scholastic Rowing Championship Regatta.  Pull for Woodson!

Smokey Jacobs Regatta

posted Apr 24, 2015, 5:15 AM by W. T. Woodson Crew

Smokey Jacobs Regatta Recap

The annual Smokey Jacobs Regatta was held at the Occoquan on Saturday, April 18th.  It was beautiful weather day for racing, which meant for the first time this season all of our boats got to race!  Once again, W.T. Woodson Crew competed very strongly against the top private and public schools in the Metro area.

The Women’s First 4 started off the day finishing 1st in their morning heat and 3rd overall in finals. (Hannah Haines, Hannah Fisher, Courtney Becker, Rita Bodrog, Coxswain: Erika Schneider)

The Men’s First 8 finished 1st in their morning heat and 5th overall in finals. (Adrian Michele, Val Jack, larry Cai, Joe Korn, Ryan Applin, Jack Ning, Joe Killion, Thomas Holtslander, Coxswain:  Ian Bushey)

The Men’s Second 8 had a very impressive day.  They finished 2nd in their morning heat, but dominated the afternoon final taking 1st place!  (Coxswain: Jax Ohashi; Rowers: Ewen Crunkhorn, John Dobrydney, James Magee, Adam Sami, Derek Wood, Jackson Schappert, Trevor von Christierson, Fin Merrill)

The Women’s Junior 4 finished 1st in their heat and 2nd overall, (Alex Schmidt, Rachel Hundley, Meryn Holtslander, Beth Zhao, Coxswain:  Sierra Cole) and the Men’s Junior 4 finished 2nd in their heat and 3rd overall. Mark Riesco, Jared Keen, Miles Knight, Griffin Adams, Coxswain:  Nico Marucchi)

Closing out the Varsity competition, the Women’s Lightweight 8 finished 3rd in their final. (Carolyn Wong, Katie Lam, Trini Hong, Jayoung Christner, Sara Chan, Sierra Boucher, Coryn Mayer, Pele Solell-Knepler, Coxswain: Gwen Cameron)

Due to the size of the regatta, freshman and novice boats were only able to compete in heats.

The Men’s Freshman 8 (Owen Collins, Aaron Freeman, Ryan Sarratt, Jason Rodriguez, Michael Boyle, Ryan Torgersen, Allen Moran, James Livingston, Coxswain:  John Fritzinger) and Women’s Freshman 8 (Joelle Perry, Kesem Solell-Knepler, Sophie Mills, Reagan Smith, Rowan Sprouse, Rachel Saez Knapp, Anna Field, Elizabeth Field, Coxswain:  Haley Cole),  both placed 3rd in their respective heats.

The Men’s Novice 8 (Sam Muras, Jaywoo Christner, Kevin Cronin, Jung Won Lee, Ben Epley, Brandon Snyder, Saunders Riley, Sam Adams, Coxswain: Alex Gertz) and Women’s Novice 4 (Jamie Maurizi, Paige Evans, Kristen Wahlbeck, Michelle Yu, Coxswain: Caroline Hoskins) placed 2nd, and the Men’s Novice 4 (Sebastian Bushey, Aaron Shurberg, Stuart Lowe, Joshua Ackerman, Coxswain: Alex Gertz) placed 4th in their respective heats.

Please join us this Saturday, April 25th, at Sandy Run Regional Park on the Occoquan, where W.T. Woodson Crew will compete in the Al Urquia Regatta.  Racing starts at 0900.  Pull for Woodson!

Official results are posted at the following link: http://vasra.org/uploads/20150418_Results.pdf

And, a Huge “HEY WOODSON!” Shout Out to all our AMAZING Grandstand Fans!  Parents, Teammates, siblings, friends, relatives:  Thank you for cheering boats on through heats and finals!!

Darrell Winslow Regatta WTW Results Recap

posted Apr 17, 2015, 6:54 AM by W. T. Woodson Crew

After a long, cold winter that kept the Occoquan frozen solid well into March, and a brief attempt at contesting the Regional Park Regatta on March 28th being cancelled due to high winds, the W.T. Woodson Crew racing season FINALLY got underway on April 11th with the Darrell Winslow Regatta.   

The Women’s First 4+ started off the day with a strong 2nd place showing in their heat, qualifying for finals.  In the afternoon final, they came from behind at the half-way mark and surged to a commanding four second victory over Lake Braddock. Well done ladies! (Coxswain: Erika Schneider; Rowers: Rita Bodrog, Courtney Becker, Hannah Fisher, and Hannah Haines)

The Men’s First 8+ also had a great showing, placing 1st in their heat and qualifying for finals, where they placed 2nd overall, just one second back from Madison. (Adrian Michel/Jacob Nelson/Larry Cai/Joe Korn/Ryan Applin/Jack Ning/Joe Killion/Thomas Holtslander (Coxswain: Jax Ohashi)

The Men’s Second 8+ had a similarly strong showing, placing 1st in their heat and 3rd in their finals. Nate Aanestad/Trevor von Christierson/Finn Merrill/Derek Wood/Adam Sami/James Magee/John Dobrydney/Val Jack (Coxswain:  Ian Bushey)

Next up, the Men’s Freshman 8 + placed 2nd, Aaron Freeman/J Christner/Ryan Sarratt/Jason Rodriguez/Michael Boyle/Ryan Torgersen/Allen Moran/James Livingston (Coxswain: John Fritzinger).   Women’s Freshman 8+ took 3rd , Reagan Smith/Kesem Solell-Knepler/Kathryn Taheri/Sophie Mills/Rowan Sprouse/Rose van der Horst/Anna Field/Elizabeth Field (Coxswain:  Haley Cole),  and Men’s Third 8+ placed 4th , Mark Riesco/Aaron Shurberg/Miles Knight/Sebastian Bushey/Jackson Schappert/Jared Keen/Youngjin Yi/Griffin Adams (Coxswain: John Kovacev). 

The Women’s Junior 4+ final found Woodson back on top, taking 1st place with a dominating 42 second victory.  Congrats ladies! (Coxswain: Sierra Cole; Rowers: Beth Zhao, Meryn Holtslander, Rachel Hundley, and Alex Schmidt).

Closing out the day’s racing for Woodson, our Women’s Lightweight 8+ competed up in category against a strong Women’s Second 8+ field, placing 6th in the finals, Trini Hong/Carolyn Wong/J. Christner/Katie Lam/Sara Chan/Sierra Boucher/Coryn Mayer/Pele Solell-Knepler (Coxswain: Gwen Cameron).

Unfortunately, strong winds cancelled the Men’s and Women’s Novice 8+ races before all of W.T. Woodson’s crews could compete; however, the overall outstanding team showing has spirits high and excited for the rest of the season.  Men’s Novice 8 +:  Sam Muras/Kevin Cronin/Owen Collins/Jung Won Lee/Ben Epley/Brandon Snyder/Saunders Riley/S. Wyn Adams (Alex Gertz), Women’s Novice 8+:  Paige Evans/Jamie Maurizi/Sophie Mills/Tova Welenson/Michelle Yu/Baker Stickley/Brigid Cryan/Kristen Wahlbeck (Coxswain: Caroline Hoskins)

Please join us this Saturday, April 18th, at Sandy Run Regional Park on the Occoquan, where W.T. Woodson Crew will compete in the Smokey Jacobs Regatta.  Racing starts at 0900.  Pull for Woodson!

Official results are posted at the following link: http://vasra.org/uploads/20150411_Results.pdf

Recap by Al Holtslander

Note: names entered by Heidi so any corrections please email wtwcrewcommunications@gmail.com

 

Virginia Scholastic Rowing Association (VASRA) Championships - May 10, 2014

posted May 14, 2014, 7:26 PM by W. T. Woodson Crew

This past weekend completed the second of two consecutive weeks of Virginia State Championship level rowing on the Occoquan with the Virginia Scholastic Rowing Association (VASRA) Championships.  Although the weather was threatening all day with intermittent showers, it was another great day for W.T. Woodson Crew with several historic finishes.  This was the most successful WTW Crew team performance in Virginia State Championship history!

 

The Men's Junior 4+ started off the day and was 5th in their heat.  (Coxswain: Nico Marucchi; Rowers: Griffin Adams, Miles Knight, Min Ban, and Mark Reisco)

 

The Women's 2nd Varsity 4+ also placed 5th in their heat.  (Coxswain: Erika Schneider; Rowers: Beth Zhao, Katie Lam, Amanda Lee, and Amanda Becker)

 

The Men's 2nd Varsity 8+ was 3rd in their morning heat and qualified for finals, where they placed 4th overall.  This is the best 2V8 finish for WTW in VASRA history.  (Coxswain: Jax Ohashi; Rowers: Alex Welenson, Andrew Greer, Adam Chen, Adam Sami, Val Jack, Grant Barnsback, Jacob Nelson, and Jacob Babb)

 

In the most grueling test of the day for WTW, our Women's 1st Varsity 4+ battled 21 other 1V4 crews through heats, semi-finals, and finals, where they ultimately placed 5th overall in the finals and automatically qualified for a spot at the Scholastic Rowing Association of America (SRAA) Nationals!  (Coxswain: Kerry Baker; Rowers: Katie Wahlbeck, Erika Killion, Gail Crunkhorn, and Erin Hubbard)

 

In what is fast becoming a WTW tradition, for the second year in a row the Women's Junior 8+ easily won their heat and went on to win the Virginia State Championship finals by a wide margin!  Their outstanding performance automatically qualified them for SRAA Nationals!   (Coxswain(s): Maddie Henris and Jack Osborne; Rowers:  Abie Kolls, Rita Bodrog, Hannah Fisher, Hannah Haines, Coryn Mayer, Sloane Palmer, Pele Solell, and Sierra Cole)





 

In the premier Men’s race of the regatta, the Men’s 1st Varsity 8+ easily advanced to finals where they finished 2nd overall (only 1.5 seconds behind Washington, D.C. private school powerhouse St. Alban’s) and 1st among all Virginia boats.  This is the highest placing ever for WTW in the Men’s 1V8 category!  They too have automatically qualified for a spot at SRAA Nationals!   (Coxswain: Ian Bushey; Rowers: Grayson Bishop, Bret Wagner, Joe Killion, David Torgersen, Brandon Sagawinia, Lucas Battisti, Ryan Applin, and Thomas Holtslander)  




 

The team heads to Philadelphia, PA this week for the Stotesbury Cup Regatta, the largest high school regatta in the country with over 5000 rowers and 20,000 spectators.  Pull for Woodson!

Ted Phoenix Regatta - May 3, 2014

posted May 4, 2014, 11:39 AM by W. T. Woodson Crew

May 3, 2014
W.T. Woodson High School Crew
Coach's Recap
Ted Phoenix Regatta

  • This past weekend kicked off the first of two consecutive weeks of Virginia State Championship level rowing on the Occoquan with the Ted Phoenix Regatta.  It was another great day for W.T. Woodson Crew as all our boats qualified for finals in their respective categories!
  • The Girl’s Novice 8+ was 2nd in their morning heat and qualified for finals, where they placed 3rd overall and earned bronze medals.   This is the first time a WTW Girl’s Novice 8+ has medaled at the Ted Phoenix Regatta.  (Coxswain: Gwen Cameron; Rowers: Sierra Boucher, Sonja Korhonen, Meryn Holtslander, Hanna Korhonen, Rachel Hundley, Alex Schmidt, Sara Chan, and Carolyn Wong) 
  • The Men’s 3V 8+ won their morning heat and qualified for finals, where they also placed 3rd overall and earned bronze medals.  This was the first time a Men’s 3V 8+ from WTW has raced at Ted Phoenix and medaled.   (Coxswain: Jared Keen; Rowers: James MaGee, Nate Aanestad, Jake Aytes, Brian Yoon, Sam Garretson, Michael Yi, Fin Merrill, and Sean Morrow) 
  • The Men’s Freshmen 8+ was 2nd in their morning heat and qualified for finals.  In perhaps the most thrilling race of the day, the WTW freshman raced to a photo finish, finishing 4th but less than four seconds behind D.C. private school powerhouse St. Alban’s and less than 1.5 seconds out of second place.  Based on their performance throughout the season and in this championship race, the WTW Men’s Freshman 8+ has been invited to compete in the Scholastic Rowing Association of America National Championship held later this month in Princeton, New Jersey.  (Coxswain: Jonathan Kovacev; Rowers: Joe Korn, Kevin Kronenberger, Larry Cai, Jack Jabaley, Adrian Michel, Nathan Oh, John Drobredney, and Trevor von Christierson) 
  • Please join us this Saturday, May 10th, at Sandy Run Regional Park on the Occoquan, where our remaining men's and women's Varsity boats will compete in the Virginia Scholastic Rowing Championship Regatta.  Pull for Woodson!

Race results are posted at this following link:  VASRA Ted Phoenix Official Regatta Results

Pull for Woodson!
W.T. Woodson High School Crew Coaches

Charlie Butt Regatta - April 26, 2014

posted May 4, 2014, 11:38 AM by W. T. Woodson Crew

April 26, 2014
W.T. Woodson High School Crew
Coach's Recap
Charlie Butt Regatta

  • WTW Crew competed this past Saturday in the prestigious Charlie Butt Regatta on the Potomac River.  From the Georgetown Waterfront Park with the Kennedy Center and the Key Bridge as a backdrop, it was a great venue and a beautiful day for rowing.  The results were as follows: 

    Men's Jr 4+: 3rd in Heat 5:50.2

    Women's 1 V 4+: 2nd in Heat 5:45.2 qualifying for finals, and 2nd in finals 5:53.3.

    Women's Freshmen 8+:  2nd in Heat 5:33.2 

    Men's Freshmen 8+: 1st in Heat 5:11.2 (c: Jonathan Kovacev, Joe Korn, Jack Ning, Larry Cai, Jack Jabaley, Adrian Michel, Kevin Kronenberger, John Dorbredney, Trevor von Christierson)

    Men's 2nd 8+: 2nd in Heat 4:49.6 qualifiifying for finals

    Boys 1V 8+: 2nd in Heat 4:31.3 in an extremely close race and qualifying for finals

    Girls Jr 8+: 1st in Final: 5:15.2 (c: Madeline Henris, Abigail Kolls, Rita Bodrog, Hannah Fisher, Hannah Haines, Courtney Becker, Sloane Palmer, Coryn Mayer, Sierra Cole)

    Boys 3rd 8+: 1st in Final (c: Jared Keen, James MaGee, Nate Aanestad, Jake Aytes, Fin Merrill, Sam Garretson, Brian Yoon, Nathan Oh, Sean Morrow)

    All remaining afternoon events were canceled due to wind before the Men's 1V, 2V and Freshmen Eights could compete in their respective finals.
     
  • Please join WTW Crew this Saturday at Sandy Run Regional Park on the Occoquan, as our freshman and novice boats compete in their Virginia State Championships at the Ted Phoenix Regatta.  Pull for Woodson!

Race results are posted at this following link:  Results of the Charlie Butt Regatta


Pull for Woodson!
W.T. Woodson High School Crew Coaches

Smokey Jacobs Regatta - April 19, 2014

posted May 4, 2014, 11:32 AM by W. T. Woodson Crew

April 19, 2014
W.T. Woodson High School Crew
Coach's Recap
Smokey Jacobs Regatta

Girls Junior 8+: 1st Heat 5:35.60, 
                         1st Final 5:33.80
                         (cox: Jack Osborn, Abigail Kolls, Rita Bodrog, Hannah Fisher, Hannah Haines, Courtney Becker, Sloane Palmer, Coryn Mayer, Sierra Cole) 

Boys 1V 8+: 1st Heat 4:47.90
                    1st Final 4:41.50
                    (cox: Ian Bushey, Grayson Bishop, Bret Wagner, Joe Killion, David Torgerson, Brandon Sagawinia, Lucas Battisti, Ryan Applin, Thomas Holtslander)

Girls Freshmen 8+: 3rd in Flight 6:04.38

Boys Freshmen 8+: 1st in Flight 5:12.00
                                (cox: Jonathan Kovacev, Joe Korn, Jack Ning, Larry Cai, Jack Jabaley, Adrian Michel, Kevin Kronenberger, John Dorbredney, Trevor von Christierson)

Boys 2V 8+: 5th in Flight 5:05.11,  

Girls 1V 4+: 3rd in Heat 6:23.43
                    4th in Final 5:59.24

Girls 2V 4+: 4th in Flight 6:48.58
  • WTW Results compiled by Coach Joe 
  • All results available at vasra.org
Pull for Woodson!
W.T. Woodson High School Crew Coaches

Darrell Winslow Regatta - April 12, 2014

posted May 4, 2014, 11:25 AM by W. T. Woodson Crew

April 12, 2014
W.T. Woodson High School Crew
Coach's Recap
Darrell Winslow Regatta

Girls V4: 2nd in Heat with a time of 6:21 and their Final: 6th Place. 6:14.94

Girls 2nd 4+: 4th in Final 6:49.78 (Debut race for them)

Boys Junior 4+: 7th in Final 6:34.96

Boys 2nd 8+: 2nd in Heat 5:04.62 and their Final: 4th in a final of very close racing 4:49.91

Girls Novice 8+: 1st in Final: 5:55 (Debut race for them) cox: Gwen Cameron, stroke: Sierra Boucher, 7: Sonja Krohonen, 6: Meryn Holtslander, 5: Hanna Krohonen 4: Rachel Hundley, 3: Alex Schmidt, 2: Sara Chan, 1: Carolyn Wong

Boys 3V: 2nd in Final 5:14.43 (Debut race for them)

Boys Freshmen 8+: 1st in Final: 5:09.7. (Debut event for them) cox: Jonathan Kovace, Stroke: Joe Korn, 7: Jack Ning, 6: Larry Cai, 5: Jack Jabaley, 4: Adrian Michel, 3: Kevin Kronenberger, 2: John Dobredney 1: Trevor von Christierson

Girls Junior 8+: 2nd in Final: 5:25.45

Boys V8+: 1st in Heat 4:34.40 and their Final: 2nd Place, No splits recorded.

Pull for Woodson!
W.T. Woodson High School Crew Coaches

Walter Mess Regatta - April 5, 2014

posted May 4, 2014, 11:14 AM by W. T. Woodson Crew

April 5, 2014
W.T. Woodson High School Crew
Head Coach's Recap
Walter Mess Regatta

        It was a windy day which forced an early ending to the days racing, but Woodson's crews had a successful day nonetheless. The Women's First Four started the day finishing 3rd in their heat and advancing to their early afternoon final. The Men's Novice Four made their debut finishing 3rd in their flight with a time of 9:03.35. The Women's First Four then took to the water for their final finishing 4th with a time of 8:01.75.

        In the afternoon the eights hit the water. The Men's Second Eight finished 1st in their heat with a time of 6:07.20. The Women's First Eight finished 2nd in their heat with a time of 6:58.03, and the Men's First Eight finished 2nd with a time of 5:44.16. All would have advanced to finals had afternoon racing not been cancelled. We will need to wait another week for the debuts of the Women's Novice Eight, Men's Third Eight, and a second showing of the Men's Novice Eight. 

        Please join us this weekend for the Darrell Winslow Regatta.

Pull for Woodson!
Trevor Barry
Head Coach
W.T. Woodson High School Crew

1-10 of 13